Mercatino di Natale, czyli świąteczna komercja pełną parą

Za oknem 15 stopni, na śnieg raczej też nie ma co liczyć, włosi jednak znają się na tworzeniu sztucznej świątecznej atmosfery. Na fejsbukowych tablicach naszych erasmusowych znajomych coraz częściej gości ogłoszona przez Skyscannera lista najpiękniejszych Mercatini di Natale 2014 (jarmarków bożonarodzeniowych) we Włoszech. Najbliższy od nas to ten w Trento. Tani bilet i grzane wino? Cóż więcej trzeba biednemu studentowi?

Już po wyjściu z dworca przywitała nas alejka choinek udekorowanych przez dzieci w ramach akcji Unicef „Un albero di Natale creatTivo” To takie włoskie obwiesić drzewka starymi butelkami w ramach ochrony środowiska (w końcu to modne!), a śmieci zamiast wynieść do odległego kosza zostawić pod klatką schodową lub na trawniku sąsiada. Niestety nawet ta urocza uliczka nie przyćmiła brudu i szarości miasta.

trento1
Akcja UNICEF – kreatywna choinka, mająca na celu zwrócić uwagę na problemy różnych narodowości, np. prawy dolny róg, karteczka napisana przez dziecko: ,,chciałabym aby na Ukrainie nie było wojny”

Przed skosztowaniem grzanego wina postanowiłyśmy się trochę poruszać i wspiąć się na wzgórze z mauzoleum Cesare Battisti’ego. Żwawe 20 minutowe wchodzenie po schodach zrekompensował piękny widok na całe miasteczko.

trento2
Mauzoleum Cesare Battistiego, bohatera narodowego urodzonego w Trento – monumentalny grobowiec na szczycie góry
trento4
Widok na miasto z góry, po lewej kolejka dowożąca do najbardziej znanego miejsca widokowego – 5 Euro

Na dole naprawdę ładnie ozdobione ulice nabierały uroku wraz z zachodzącym Słońcem. Ostatecznie dotarłyśmy na pełen turystów Piazza di Fiera – miejsce jarmarku i zostałyśmy wciągnięte przez zapachy przypraw korzennych, niemieckiej kiełbasy
i odgłosy przekrzykujących się sprzedawców ,ale przede wszystkim przez ogromny TŁUM ludzi spragnionych świątecznej atmosfery. Aby ocenić jakość samego jarmarku musiałabym zobaczyć jeszcze parę innych, ale osobiście wolę ten u nas, w Weronie, o którym niedługo…

trento3
Główny plac w Trento – Piazza Duomo, Fontanna Neptuna przypominająca naszą gdańską

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s