Carrasciali Timpiesu

Karnawał w Tempio Pausania to najważniejsza symboliczna demonstracja na wyspie i jedyny z sardyńskich karnawałów będący członkiem Włoskiego Związku Karnawałowego (Federazione Italiana Carnevali). Tradycja sięga XVIII wieku i co roku przyciąga tlumy turystów przede wszystkim dzięki paradzie, podczas której prezentowane są platformy manifestujące obecne problemy społeczeństwa.

Tempio Pausania to miejscowość w sercu Gallury, historycznego regionu Sardynii, położona u podnóży najwyższego szczytu w tamtejszej okolicy Monte Libara. To także kraina sardynskiego korka, bowiem niecałe 10 km od Tempio, znajduje się tzw. korkowa stolica, czyli miasteczko Calangianus z muzeum i licznymi fabrykami. Z tego powodu karnawałową paradę ,,otwierają” tamtejsze maski, między innymi właśnie te zrobione z korka.

DSC_0019. copiajpg
La Mascara Gadduresa – Maska z Gallury. Kobieta trzymająca tablicę ubrana jest w tradycyjny strój, nazywany Faldetta Cupaltata, (faldetta, czyli po galluryjsku spódnica, strój został zrobiony z podwójnej spódnicy, której część nałożona jest na głowę) Tuż za nią korkowa maska lu Traicogghju, demoniczna zwierzęca postać typowa dla miasta Calangianus. 
DSC_0024 copia
Przebranie kobiece Li Linzoli Cupaltati, postać całkowicie zakryta białym prześcieradłem, twarz zasłonięta białą koronką wykonaną zazwyczaj z serwetek oraz czarne, także koronkowe rękawiczki. Główną intencją przebrania było uniemożliwienie rozpoznania osoby, która je nosi.

DSC_0042 copia

DSC_0043 copia

DSC_0025 copia
Postać komara roznoszącego malarię La Musca Maghedda, symbolizująca plagę i nieszczęście. Maska wykonana z drzewa korkowego, do której przyczepione jest także korkowe żądło. 

Po przedstawieniu klasycznych, antycznych strojów, na scenie prezentują się le carrascialine, profesjonalne tancerki, które za pomocą tańca przedstawiają historie karnawału z Tempio, odnosząc się także do zmian w postrzeganiu kobiety w sardyńskiej kulturze. Swój występ rozpoczynają w strojach zakrywających całe ciało, aby w pewnym momencie odsłonić skrywane pod spodem skąpe kostiumy.

DSC_0033 copia

DSC_0038 copia

Symbolem karnawału w regionie Gallury jest kogut (Gallo Frisgiola) Niebieska maskotka towarzyszy uczestnikom podczas pochodu, a plakaty z kogutem wywieszone są w całym regionie.

DSC_0045 copia

Pierwszą platformą podczas parady jest zawsze postać Króla Jerzego (Re Giorgio), legendarnego władcy, który poślubił zwykłą mieszczankę o imieniu Mannena. W tłusty czwartek pojawia się po raz pierwszy, a w niedzielę odbywają się ich uroczyste zaślubiny. W tzw. tłusty wtorek, czyli nasze ostatki, organizowany jest proces sądowy. Sędzia i lód oficjalnie skazuje króla na spalenie na stosie jako ofiara dla Bogów, pozostawiając Mannenę w ciąży. Ich syn podczas przyszłego karnawału będzie pełnił rolę króla. Co roku zatem budowana jest nowa kukła. Postać wywodzi się jeszcze z czasów przed Chrystusem.

DSC_0054 copia
Kukła jest zawsze ordynardna, występuje bez ubrania, a w ręce trzyma kieliszek.

W Tempio co roku organizowany jest konkurs na najpiękniejszą platformę, a raczej na platformę z najpiękniej przedstawionym przesłaniem. Każda z nich manifestuje inny problem społeczny, wyśmiewa polityków, żąda zmian, ukazuje istotne kwestie. Wygrywa grupa, która poza okazałą platformą, przedstawi zagadnienie w najoryginalniejszy sposób.  Grupy przedstawiają swój taniec oraz odczytywany jest ich manifest. Włączają tłum do zabawy posypując wszystkich kolorowym konfetti.

A jakie są ich główne przesłania? Marzą o lżejszym życiu, bez podatków i obciążeń finansowych. Walczą o  bezpłatny dostęp do czystej wody, który na Sardynii nie jest rzeczą oczywistą, o lepszy system segregacji odpadów o ułatwienia i przywileje dla osób starszych, czy dla kobiet w ciąży. Każdy z występów jest pełen alegorii, poprzedzony długimi próbami i przygotowaniami.

DSC_0080 copiaDSC_0081 copia

DSC_0082 copia

DSC_0089 copia

DSC_0069 copia

DSC_0075 copia

DSC_0073 copia

DSC_0116 copia
Nagi mężczyzna na przedzie pratformy przedstawia burmistrza miasta, który wchodzi w skład jury oceniającego platformy konkursowe. Ujrzenie swojego oblicza pod taką postacią wywołało na jego twarzy uśmiech, bo wie, że mieszkańcy nie są złośliwi i mają na celu wyśmiania jego wizerunku.
DSC_0130 copia
Platforma grupy wspierającej przyszłe matki, a także te z małymi dziećmi. 
DSC_0123 copia
Platforma grupy sprzeciwiającej się nadmiernej produkcji plastiku, przyczyniającej się do zanieczyszczania naszej planety, przedstawia kobietę ,,całą z plastiku” z napompowanymi ustami i biustem. 

Tłusty czwartek otwiera ostatnie dni karnawału. Szkoły w większości są na ten czas zamknięte, a wiele osób pracuje tylko z rana, do przerwy obiadowej, ponieważ uczestniczą licznie w paradach i karnawałowych uroczystościach. Te sześć dni to ostatnia okazja by najeść się tłustych, ciężkich potraw, a także spożywać alkohol w nadmiernych ilościach. Jeszcze niedawno karnawał był jedyną okazją dla sardyńskich kobiet do ,,uwolnienia się” spod panowania mężczyzn. W ciągu roku nie miały prawa wyjść do baru, upić się, czy przebywać wieczorami w towarzystwie mężczyzn, jednak podczas karnawału, co prawda w towarzystwie starszego brata czy kuzyna, mogły wziąć udział we wspólnej zabawie. Dzisiaj są głównymi bohaterkami parad i pochodów karnawałowych.

Karnawał w Gallurze znacznie różni się od karnawału w Barbagii we wnętrzu wyspy. Przypomina bardziej ten z kontynentu, jednak nie brak w nim tradycyjnych, sardyńskich masek, czy pogańskich obrzędów.

acciuleddhi
Na stoiskach z typowymi karnawałowymi łakociami, między innymi można dostać Acciuleddi Galluresi, typowe, smażone na głębokim tłuszczu ,,warkocze” w miodzie.

 

3 uwagi do wpisu “Carrasciali Timpiesu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s